Nie zwlekaj z operacją zaćmy

Wzrok jest jednym z najważniejszych narządów zmysłów. Dzięki niemu możemy sprawnie funkcjonować w świecie, który nas otacza, odbierać wrażenia, reagować na bodźce, rozwijać się. Uważa się, że za pomocą wzroku „dociera" do nas około 60% informacji.

Bardzo często, gdy niepokoi nas jakiś problem związany ze wzrokiem mówimy: „ bo oczy to oczy", podkreślając w ten sposób znaczenie sprawnego widzenia.

Nie wszyscy jednak i nie zawsze zauważają, że ich widzenie się pogarsza. Ciągle jeszcze zdarza się, że do operacji usunięcia zaćmy w Czeskim Cieszynie przyjmowane są osoby praktycznie niewidzące, nie potrafiące samodzielnie funkcjonować, wymagające opieki osób trzecich.

Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z powodów może być ten, że z powodu zaćmy, wzrok najczęściej pogarsza się stopniowo i „przyzwyczajamy" się do tego, że widzimy gorzej. Innym jest to, że jedno, dobrze widzące oko „wystarczy", by radzić sobie w otaczającym świecie i nie od razu zauważamy, że drugie nie funkcjonuje jak należy. Bywa też i tak, że zajęci innymi sprawami, problemami bagatelizujemy problemy zdrowotne, aż do momentu kiedy w znaczący sposób utrudniają nam życie. Wtedy przychodzimy do lekarza po prostu zbyt późno.

Długie kolejki oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy w wielu oddziałach okulistycznych również przyczyniają się do stwierdzania dojrzałej zaćmy u pacjentów przyjmowanych do operacji.

---

Zespół Těšín Medic Clinic