Nie zwlekaj z operacją zaćmy

Wzrok jest jednym z najważniejszych narządów zmysłów. Dzięki niemu możemy sprawnie funkcjonować w świecie, który nas otacza, odbierać wrażenia, reagować na bodźce, rozwijać się. Uważa się, że za pomocą wzroku „dociera" do nas około 60% informacji.

Bardzo często, gdy niepokoi nas jakiś problem związany ze wzrokiem mówimy: „ bo oczy to oczy", podkreślając w ten sposób znaczenie sprawnego widzenia.

Nie wszyscy jednak i nie zawsze zauważają, że ich widzenie się pogarsza. Ciągle jeszcze zdarza się, że do operacji usunięcia zaćmy przyjmowane są osoby praktycznie niewidzące, nie potrafiące samodzielnie funkcjonować, wymagające opieki osób trzecich.

Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z powodów może być ten, że z powodu zaćmy, wzrok najczęściej pogarsza się stopniowo i „przyzwyczajamy" się do tego, że widzimy gorzej. Innym jest to, że jedno, dobrze widzące oko „wystarczy", by radzić sobie w otaczającym świecie i nie od razu zauważamy, że drugie nie funkcjonuje jak należy. Bywa też i tak, że zajęci innymi sprawami, problemami bagatelizujemy problemy zdrowotne, aż do momentu kiedy w znaczący sposób utrudniają nam życie. Wtedy przychodzimy do lekarza po prostu zbyt późno.

Długie kolejki oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy w wielu oddziałach okulistycznych również przyczyniają się do stwierdzania dojrzałej zaćmy u pacjentów przyjmowanych do operacji.

---

Zespół Těšín Medic Clinic