Jak dbać o wzrok?

Ciężko przecenić rolę wzroku w naszym życiu. Umożliwia nam on nie tylko wykonywanie codziennych czynności, ale pozwala także cieszyć się dobrą książką, emocjonującym filmem czy zapierającym dech w piersiach krajobrazem. Bez niego ciężko byłoby nam zarówno pracować, jak i odpoczywać. Wiele osób twierdzi, że wzrok to najważniejszy ze zmysłów, a jednak tylko niewielka garstka osób dba o swoje oczy i chroni się przed ryzykiem poniesienia konsekwencji w starszym wieku.

 

Zdrowa dieta matką zdrowych oczu
Witamina A jest niezbędna do utrzymania prawidłowych funkcji nerwowych. Chroni przed zapadnięciem na groźne choroby oczu (m.in. zwyrodnienie plamki żółtej i zaćmę). Witaminę A możemy pozyskiwać z produktów spożywczych bogatych w beta-karoten, który w wyniku reakcji zachodzących w naszym organizmie, zamienia się w witaminę. Najwięcej beta-karotenu występuje w marchwi, jajach, szpinaku, sałacie, pomidorach i czerwonej papryce. Witaminę A spotkamy również w tranie pochodzenia rybiego.

Chcąc czerpać jak najwięcej z dobroczynnych właściwości witaminy A, możemy sięgnąć po produkty zawierające witaminę E. To połączenie witaminowe nie bez przyczyny jest popularne – witamina E podnosi przyswajalność witaminy A, dlatego warto myśleć o tych witaminach jako o parze. Witaminę E spotkamy między innymi w migdałach, orzechach, szpinaku i pomidorach.

 

Nawyki, które chronią oczy
1. Mruganie przed komputerem – kiedy używamy komputera (bądź też telewizora czy telefonu), mrugamy dużo rzadziej, przez co nasze oczy szybko się męczą i wysuszają. Podczas intensywnej pracy przed ekranem warto pamiętać o tym, by nie przemęczać oczu i co jakiś czas wykonać kilka dodatkowych mrugnięć.
2. Patrzenie w dal – gdy przez długi czas wytężamy, warto co godzinę zrobić kilka minut przerwy i pozwolić oczom na odpoczynek. Najlepsze, co możemy zrobić, to patrzeć w dal (np. obserwując drzewa za oknem).
3. Noszenie okularów przeciwsłonecznych – ostre słońce i promieniowanie UV mogą powodować retinopatię, ślepotę śnieżną, zaćmę i uszkodzenia rogówki, dlatego okulary z filtrem UV to dobra inwestycja. Noszenie okularów pozbawionych filtra chroniącego oczy przed szkodliwym promieniowaniem, może wyrządzić jeszcze więcej szkód – przy zmniejszonym dopływie światła nasze źrenice rozszerzają się, a wtedy, jeśli okulary nie mają filtra, do naszego oka wpada jeszcze więcej szkodliwych promieni ultrafioletowych.
4. Dbanie o prawidłowy poziom cukru – zawyżony poziom cukru we krwi może uszkadzać naczynia krwionośne siatkówki. Może to prowadzić do retinopatii, której następstwem jest utrata wzroku.
5. Rzucenie palenia – osoby palące kilkukrotnie częściej zapadają na choroby oczu, takie jak zaćma lub zwyrodnienie plamki żółtej.
6. Codzienna umiarkowana aktywność fizyczna – wyraźnie poprawia wydolność organizmu, ukrwienie i utrzymuje nasze ciało w dobrej kondycji.

 

Badaj się!
Regularne wizyty u lekarza mogą zapobiec wielu chorobom oczu. Wczesne wykrycie schorzenia i poddanie się leczeniu zaćmy w Czechach to często jedyna droga, by uniknąć nieodwracalnej utraty wzroku.