Alarm dla Ziemi

Alarm dla Ziemi – kilka prostych zasad, które zmniejszą degradację naszej Planety.


Zmianę klimatu na Ziemi możemy zauważyć gołym okiem. Temperatury rosną, poziom mórz podnosi się w zatrważającym tempie, w oceanach unoszą się tony śmieci. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń – przyczyną globalnego ocieplenia są ludzie, a konkretnie niebotyczna emisja dwutlenku węgla CO2. Co możemy zrobić, by zmniejszyć efekt cieplarniany? Czy senior ma wpływ i może także może przyczynić się do ochrony klimatu? Tak! Weźmy sprawy w swoje ręce i zadbajmy o przyszłość naszej Planety – w trosce o siebie i o nasze wnuki, a – jak się okazuje – również o kieszeń.

 

Jak ograniczyć zużycie prądu?


Ograniczenie zużycia prądu to podstawa. Jest produkowany w większości przez elektrownie węglowe, mające fatalny wpływ na środowisko. Już dziś możemy uczynić wiele drobnych rzeczy, aby nie przyczyniać się do pogłębiania problemu klimatycznego.
1. Używanie żarówek energooszczędnych – dobre dla Ziemi i naszego portfela.
2. Wyjmowanie wtyczek nieużywanych sprzętów z gniazdka – wystające z kontaktu kable od ładowarek nie zużywają, co prawda, dużo prądu i ma to znikome znaczenie dla naszego budżetu. Jednak sprawa prezentuje się zupełnie inaczej, gdy spojrzymy na to globalnie – ile prądu nie zostałoby wyprodukowane na marne, gdyby każdy z nas odłączał od zasilania to, co nie musi być podłączone?
3. Wyłączanie światła po wyjściu z pokoju.
4. Niekorzystanie z grzejników elektrycznych – są one wyjątkowo energochłonne, więc używajmy ich jedynie w ostateczności.

 

Plastic is not fantastic


Kolejną sprawą spędzającą nam sen z powiek są śmieci. Leżą na przepełnionych wysypiskach, pływają w morzach i oceanach, są w lasach, na trawnikach, dworcach i chodnikach. Wszędzie. Co możemy zrobić, by ochronić naszą Planetę przed tą polimerową lawiną? Przypomnijmy sobie czasy naszej młodości, gdy wszystkie butelki były szklane, a siatki wielorazowe :-).

1. Zrezygnowanie z plastikowych naczyń jednorazowych i słomek – często są one przyczyną poważnych ran u zwierząt zamieszkujących akweny wodne.
2. Używanie butelek filtrujących, termosów i kubków termicznych – zainwestowanie w jedno z nich sprawi, że ilość wyrzucanych przez nas pustych butelek istotnie zmaleje. Tak samo jak nasze wydatki na kupowane w biegu napoje w małych, plastikowych butelkach.
3. Bambusowe szczoteczki do mycia zębów – szczoteczkę do mycia zębów każdy z nas powinien regularnie wymieniać. Warto zatem zadbać o to, by nie produkować co kilka miesięcy kolejnego rozkładającego się długimi latami śmiecia, który z łatwością może być zastąpiony swoją w 100% biodegradowalną wersją.
4. Używanie zapałek zamiast zapalniczki – zapalniczka to kolejna rzecz mająca swój ekologiczny odpowiednik. Warto po nią sięgnąć!
5. Wyrzucanie petów do śmietnika – przy okazji zapalniczek warto wspomnieć o błędnym przeświadczeniu, że filtry z papierosów ulegają rozkładowi. Nie ulegają. Zadbajmy o to, by znalazły się tam, gdzie ich miejsce – w śmietniku.

 

Zachowaj rozsądek podczas zakupów


Żyjemy w epoce konsumpcjonizmu. Często kupujemy bez zastanowienia i w rezultacie posiadamy rzeczy, których nie potrzebujemy. Producenci nie pomagają. Inwestują miliony złotych w reklamy, które mają nas skutecznie skusić do kupna produktu. Sklepy zapewniają nam wygodę tanimi lub darmowymi siateczkami na zakupy i cieszą oko estetycznie ułożonymi towarami. Nie dajmy się na to złapać.
1. Torby wielokrotnego użytku – Pamiętacie? Pożegnajmy się z kolekcją plastikowych siatek i zainwestujmy w materiałowe torby na zakupy, które uchronią planetę przed zaśmieceniem, a nas przed wydawaniem pieniędzy na reklamówki podczas każdych zakupów. Takie torby można także samemu uszyć ze starych firanek.
2. Siatki na warzywa, owoce i pieczywo – tak samo jak w przypadku toreb na zakupy – oszczędzimy pieniądze, miejsce w domu i na Ziemi.
3. Sięganie po nieopakowane nadmiernie produkty – producenci, chcąc przyciągnąć naszą uwagę i nienachalnie przekonać nas do zakupu jakiejś rzeczy, dbają, by była pięknie zapakowana. Niestety, za tą estetyczną manipulacją często wiąże się więcej materiałów wykorzystanych w procesie pakowania i w rezultacie więcej śmieci.
4. Przesyłki zero waste – produkty zamawiane przez Internet bywają zabezpieczone dużą ilością folii, taśmy i wypełniaczy. Zamawiając coś, warto dopisać w uwagach, że życzymy sobie, by nasza przesyłka została zapakowana zgodnie z zasadami zero waste. Wówczas nasze zakupy dotrą w opakowaniu papierowym.
5. Kupowanie u lokalnych sprzedawców – związane jest z mniejszą ilością emitowanych spalin, zużytego prądu, a często także niższymi cenami i zdrowszymi produktami.
6. Ubrania z drugiej ręki – przemysł odzieżowy generuje wiele zanieczyszczeń. Chcąc zaoszczędzić pieniądze i przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, kupujmy w sklepach z odzieżą używaną. Natomiast jeśli chcemy pozbyć się części swoich ubrań, nie wyrzucajmy ich. Lepszym wyjściem będzie sprzedanie lub podarowanie.

 

Jak ograniczyć zużycie wody?


Swobodny dostęp do wody pitnej jest normą w krajach europejskich. Fakt, że ponad miliard osób na świecie nie ma dostępu do czystej wody może być dla nas szokujący. Jednak to prawda. Co więcej, zasoby wodne na Ziemi ubożeją. Musimy więc podjąć odpowiednie kroki, by zatrzymać ten proces.
1. Ograniczanie produktów odzwierzęcych – hodowla zwierząt wymaga ogromnej ilości wody, dużo więcej niż uprawa roślin. Dlatego warto zmniejszyć ilość spożywanych produktów pochodzenia zwierzęcego. Kierując się również troską o nasz organizm, któremu nie służy nadmiar mięsa (w szczególności czerwonego!).
2. Zakręcanie kranu podczas mycia zębów lub mydlenia rąk.
3. Krótkie prysznice zamiast kąpieli.
4. Mycie naczyń przy zakręconym kranie.

 

I najważniejsze!!!


Segregacja śmieci pozwala na recykling, czyli odzyskanie surowców z wyrzuconych rzeczy i wykorzystanie ich do produkcji nowych. Dlatego jest ona niezbędnym elementem życia w świadomym społeczeństwie. To podstawa ochrony naszej planety!
Warto też od czasu do czasu zrezygnować z podróży samochodem i przesiąść się na rower lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Każde takie działanie pomaga walczyć z problemem smogu występującym w polskich miastach.
Sytuacje takie jak pożar Amazonii czy coraz częstsze fale upałów przypominają, jak ważna jest ochrona środowiska. Chronić je możemy w każdym wieku (od dziecka do seniora). Nie mamy planety B!