Koronawirus – jak się przed nim zabezpieczyć ?

Koronawirus – jak się przed nim zabezpieczyć ?

 

Ostatnimi czasy nasza rzeczywistość zmieniła się diametralnie. Wszystko przez koronawirusa. Jak można chronić się przed COVID-19? W Těšín Medic Clinic dbamy o bezpieczeństwo naszych pacjentów. Nasza klinika przygotowała wytyczne sanitarno- epidemiologiczne zarówno dla pacjentów jak i personelu - każdy zapisany pacjent otrzyma szczegółowe wytyczne. Powstały one w oparciu o zalecenia polskiego konsultanta ds. okulistyki oraz w oparciu o wytyczne czeskich placówek medycznych. Zdajemy sobie sprawę, że operacja zaćmy za granicą dla wielu osób stanowi jedyną szansę na powrót do normalnego życia. Wychodząc Państwu naprzeciw uruchomiliśmy już zapisy na kolejne tygodnie. Co zrobić, aby bezpiecznie przejść operację zaćmy?

Przede wszystkim musimy stosować się do zasad bezpieczeństwa wytyczonych przez Ministerstwo Zdrowia i WHO. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Na razie nie ma jeszcze przeciw niemu szczepionki, ani żadnego innego leku, dlatego poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady zabezpieczenia się przed koronawirusem i jego rozprzestrzenianiem.

 

Jak ochronić się przed koronawirusem?

 

1. ZACHOWAJ HIGIENĘ RĄK - Jedną z najważniejszych zasad wytyczonych przez Ministerstwo Zdrowia, jest częste i dokładne mycie rąk z użyciem mydła i wody. Jeśli nie mamy do nich dostępu powinniśmy użyć płynów lub żeli na bazie alkoholu. Całkowity czas mycia rąk powinien wynosić 30 sekund.
2. ZAKRYWAJ USTA – Dzięki temu koronawirus oraz inne zarazki nie będą się rozprzestrzeniać na inne osoby i otoczenie. Odpowiedni sposób zakrywania ust oraz nosa podczas kaszlu i kichania jest bardzo ważny. Pamiętajcie, żeby nie zakrywać ust i nosa dłonią. To może być przyczyną przenoszenia się zarazków na dotykane później przedmioty lub ludzi. Prawidłowym sposobem zakrywania ust podczas kaszlu jest zgięta, wewnętrzna część łokcia lub chusteczka. Chusteczkę należy od razu po użyciu wyrzucić do kosza.
3. ZACHOWAJ ODLEGŁOŚĆ – Pamiętajmy, że zachowanie bezpiecznej odległości (co najmniej 2 metrów), od innych osób, a szczególnie od tych, które kaszlą, kichają i mają gorączkę, zwiększy naszą ochronę przed wirusami.
4. NIE DOTYKAJ TWARZY- Koniecznie unikajmy dotykania nosa, ust lub oczu – szczególnie w miejscach publicznych. Dlaczego tak ważne jest przestrzeganie tej reguły? Podczas codziennych czynności nasze dłonie dotykają różnych powierzchni, które mogą być zanieczyszczone. Dotykając nimi oczu, ust lub nosa ułatwiamy wirusom i bakteriom wniknięcie do naszego organizmu.
5. ZOSTAŃ W DOMU - jeśli masz możliwość zostań w domu i wychodź tylko wtedy, kiedy masz niezbędną potrzebę. Pamiętaj o prawidłowo założonej maseczce (wiele osób nosi maseczkę tylko na ustach i zapomina zakryć nos!) i płynie do dezynfekcji rąk lub rękawiczkach jednorazowych.


Poza wyżej przedstawionymi zasadami higieny, nie zapominajmy kto jest najbardziej narażony na zakażenie koronawirusem. To osoby starsze i te posiadające choroby współistniejące. Zachowując zasady bezpieczeństwa i w miarę naszych możliwości możemy je wyręczać w codziennych czynnościach takich jak zakupy. Dzięki temu osoby w grupie ryzyka nie będą musiały niepotrzebnie narażać się na niebezpieczeństwo związane z koronawirusem.
Pamiętajmy o tym , że jeżeli będziemy stosować się i przestrzegać wyżej wymienionych zasad powrót do normalności, chociaż może w nieco innej formie, nastąpi szybciej. Dbajcie o siebie!