Jak chronić oczy w lecie?

Jak chronić oczy w lecie ?

Czy są sposoby na skuteczną ochronę wzroku w lecie? Podczas gdy większość z nas planuje już wypoczynek i liczy na piękną, słoneczną pogodę, warto zastanowić jak w tym szczególnym czasie zadbać o swoje oczy.
Nieważne czy nasz urlop spędzimy w górach, nad morzem czy u siebie w ogródku, musimy wiedzieć jak chronić nasze oczy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Pamiętajmy jednak, ,że powinniśmy o nie dbać przez cały rok i regularnie badać nasz wzrok.
Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na ochronę oczu podczas lata i nie tylko.

 

1. Okulary przeciwsłoneczne – czy działają?

 

Podstawową zasadą ochrony oczu podczas lata są odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Nasze oczy podczas słonecznego dnia (i nie tylko) narażone są na szkodliwe promieniowanie UV. Aby okulary dobrze chroniły oczy, warto zainwestować w lepsze modele, które znajdziemy w każdym salonie optycznym. Przede wszystkim, okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać wysoki filtr SPV, który blokuje przedostawanie się promieni słonecznych. Okulary bez filtrów nie chronią przed tym - co więcej - mogą nam również zaszkodzić.
Promieniowanie słoneczne uszkadza delikatne struktury oczu, co może powodować nieodwracalne zmiany. Między innymi może mieć wpływ na powstanie zaćmy, jak również różnego typu nowotworów w tym czerniaka. Dlatego tak ważne jest, aby każdego słonecznego dnia zakładać okulary przeciwsłoneczne i przypominać o tym naszym najbliższym.

2. Jak chronić oczy podczas pływania?


Kolejną ważną zasadą, o której powinniśmy pamiętać, jest ochrona oczu podczas pływania. Na basenie lub nad wodą koniecznie pamiętajmy o założeniu okularków do pływania. Jest to ważne, ponieważ słona woda nad morzem lub woda chlorowana na basenie wysusza powierzchnie gałki ocznej, co może powodować podrażnienia. Co więcej, okularki te chronią nasze oczy przed drobnoustrojami, które obecne są w publicznych kąpieliskach.

3. Nawilżenie oczu w lecie


Chyba już każdy z nas słyszał o zaleceniach, aby wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Podczas lata i upalnych dni koniecznie trzeba o tym pamiętać i mieć zawsze pod ręka butelkę z wodą. Nasze oczy tak samo jak i skóra potrzebują codziennego nawilżenia. Jeżeli nie zostaną odpowiednio nawilżone, będzie nam towarzyszyć uczucie pieczenia i piasku pod powiekami. Oprócz picia wody , dobrym rozwiązaniem są również krople do oczu, które nawilżą naszą spojówkę. Najlepiej zakupić je w aptece po konsultacji z farmaceutą i wybrać takie, które nie mają w swoim składzie substancji konserwujących. A jak nawilżyć oczy w sposób naturalny? Dobrym sposobem są kompresy np. z naparu rumianku. Warto wieczorem w ramach relaksu odpocząć na kanapie lub hamaku z nawilżającym okładem na oczach. Nasze oczy nam za to podziękują