Czy krople na zaćmę działają? Czy zaćmę można usunąć tylko operacyjnie?

Czy można usunąć zaćmę za pomocą kropli do oczu? Gdyby to było takie proste...

XXI wiek przyzwyczaił nas do łatwych i szybkich rozwiązań. Medycyna rozwija się w szybkim tempie i chcielibyśmy, żeby dotyczyło to także wszelkich problemów ze zdrowiem. Tabletki czy kropelki na zaćmę – czyż nie byłoby łatwiej?


Sprawa jednak nie wygląda tak prosto jak nam się wydaje. Zaćma inaczej zwane kataraktą, to stwardnienie soczewki oka. Zaczyna ona mętnieć - najpierw dając objawy pogorszenia widzenia, a w końcu zamglenia obrazu. Zdarza się, że przy diagnozie początkowej zaćmy pacjentom są przepisywane krople do oczu. Ale uwaga - stosowane do tej pory różne rodzaje kropli, pomagały jedynie w nieznacznym spowolnieniu procesu mętnienia soczewki, natomiast ich skuteczność nie została potwierdzona i udokumentowana w żadnych konkretnych badaniach naukowych.


Naukowcy cały czas pracują nad kroplami do oczu, które mogłyby zapobiegać, a być może nawet leczyć zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej i inne degeneracyjne choroby oczu. Składnikami zapewniającymi takie działanie miałby być amidy przeciwutleniacza N-acetylocysteiny. Początkowe obserwacje wykazały, że krople z tym składnikiem spowolniły rozwój katarakty u szczurów, którym wcześniej podano roztwór wywołujący objawy choroby, ale niestety nie spowodowały cofnięcia się choroby. Dlatego bądźcie czujni. Na chwilę obecną brak na naszym rynku farmaceutycznym kropli stosowanych w terapii zaćmy. Farmaceutyki, które są przepisywane w postaci kropli stosuje się w początkowym stadium choroby oka oraz w czasie oczekiwania na operację. Nie wpływają one tak jak już wspominaliśmy na cofnięcie skutków choroby czy też nie zatrzymują jej rozwoju. Krople na zaćmę mogą jedynie nieznacznie, chwilowo poprawić ostrość widzenia oraz działać jako środek nawilżający i ochronny, który będzie zapobiegał uszkodzeniom oka i urazom soczewki. Jasno należy podkreślić, że na zaćmę nie działają żadne tabletki czy suplementy na wzmocnienie oczu.


Jeśli zauważyliście u siebie jakiekolwiek zaburzenia widzenia, powinniście niezwłocznie skonsultować się z okulistą. Lekarz, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i badań, będzie mógł postawić diagnozę. Jedynym skutecznym sposobem usunięcia zaćmy jest operacja chirurgiczna. Polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową sztuczną.


Chcesz wiedzieć więcej? Porozmawiaj z naszym doradcą - +48 690 412 288.