Zaćma objawy i leczenie

Zaćma (cataracta) jest jedną z najczęstszych chorób oczu. Polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki. Najbardziej rozpowszechniona jest zaćma "starcza" czyli związana z wiekiem. Uważa się, że u ponad 40% osób po 75 roku życia występuje poważne pogorszenie widzenia, u 90% obserwuje się zmętnienie soczewki. Zaćma związana z wiekiem jest konsekwencją zamian zachodzących w organizmie. Zwiększa się nawodnienie zewnętrznych warstw soczewki, tracą one przejrzystość a to niekorzystnie wpływa ostrość widzenia.

Jedynie około 10% przypadków ma podłoże metaboliczne, genetyczne lub związane z innymi chorobami. Zaćma wtórna współistnieje często z cukrzycą, schorzeniami tarczycy, a w przypadku chorób oczu z zapaleniem błony naczyniowej. Znane są też przypadki zaćmy pourazowej powstałej w wyniku uszkodzenia oka ciałami obcymi, silnego promieniowania czy porażenia prądem. Pojawienie się zaćmy może być również związane z przyjmowanymi lekami, np. sterydami.

Wczesnymi objawami choroby są:

- zamglone widzenie o różnym, postępującym nasileniu

- problemy z widzeniem w jasnym świetle

- szybkie męczenie się oczu

- zniekształcone widzenie przedmiotów

- dwojenie obrazu ( konturów) przed jednym okiem

Leczenie zaćmy w Czechach jest operacyjne. Wprawdzie na rynku dostępne są krople mające zahamować postęp choroby i poprawić ostrość widzenia, jednak ich skuteczność jest niezadowalająca (wątpliwa). Najlepsze rezultaty daje leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną, o odpowiednio dobranej mocy optycznej. Złotym standardem w chirurgii zaćmy jest obecnie fakoemulsyfikacja, czyli rozbicie zaćmy za pomocą ultradźwięków, a następnie jej odessanie. Zabieg wykonuje się typowo w znieczuleniu miejscowym, bez zakładania szwów na ranę pooperacyjną. Przez kilka tygodni później pacjent powinien zakrapiać oko zgodnie ze schematem przedstawionym przez okulistę.

---

Zespół Těšín Medic Clinic