Usunięcie zaćmy

Operację zaleca się osobom, które mają stwierdzoną zaćmę, a stopień pogorszenia wzroku zaczyna przeszkadzać w codziennym życiu. Jeśli pacjent ma inne schorzenia, które zaburzają ostrość wzroku, okulista może odradzać zabieg.

Przygotowanie do zabiegu:

  • Pacjent musi być w dobrym stanie zdrowia (bez przeziębienia, kataru, kaszlu, opryszczki etc.)
  • Pacjentki powinny być bez makijażu i bez biżuterii.
  • Należy zjeść lekkie śniadanie.
  • Należy zażyć wszystkie leki zgodnie z codziennym harmonogramem chyba, że inne są wskazania medyczne.
  • Należy zabrać ze sobą wszystkie zażywane leki lub listę wraz z dawkami.

Wizyta kwalifikacyjna:
(w dniu zabiegu)

  • ocena ostrości wzroku 
  • ocena przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej 
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego 
  • pomiar refrakcji i keratometrii
  • biometria z obliczeniem mocy soczewki wewnątrzgałkowej 
  • w niektórych przypadkach badanie USG gałki ocznej w biomikroskopie

Przebieg zabiegu

Operacja zaćmy trwa zwykle około 15 minut. Podczas jej wykonywania podaje się środki znieczulające miejscowo oraz jeśli trzeba uspokajające, które nie mają negatywnego wpływu na serce czy płuca. Podstawową techniką chirurgiczną jest fakoemulsyfikacja – najpopularniejsza metoda usuwania zaćmy. 

Zabieg przeprowadza się przy pomocy mikroskopu operacyjnego i fakoemulsyfikatora. W okolicy rogówki wykonywane są małe nacięcia, a następnie do oka wprowadza się końcówkę fakoemulsyfikatora, która wykorzystując drgania rozkrusza i wysysa fragmenty zmętniałej soczewki. Gdy zaćma jest usunięta, wszczepia się sztuczną soczewkę, a rany uszczelnia, najczęściej bez konieczności założenia szwów.

Zalecenia po operacji zaćmy

  • Nie stosować bardzo gorącej kąpieli, unikać wizyty w saunie oraz silnego nasłonecznienia i przeciągu.
  • W okresie pooperacyjnym należy powstrzymać się od uprawiania sportu wyczynowego.
  • Dobór właściwych okularów bądź soczewek kontaktowych jest możliwy po całkowitym zagojeniu się oka tj. około 6 tygodni od operacji. 
  • W razie potrzeby można przyjmować leki łagodzące ból. 

Kontakt do nas

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania związane z operacją zaćmy i nie tylko.

Często zadawane pytania

W zależności od potrzeby pacjenta jesteśmy w stanie zorganizować wizytę nawet w dniu następnym. Standardowy czas oczekiwania to 2 tygodnie.

Wystarczy jeden kontakt telefoniczny celem umówienia wizyty, podczas której dobędzie się kwalifikacja oraz zabieg.

Jeżeli pacjent jest ubezpieczony w Polsce potrzebny jest tylko dowód osobisty.

Nie, cukrzyca nie jest przeciwskazaniem do operacji zaćmy. Należy pamiętać, aby poziom cukru był uregulowany, a pacjent powinien mieć ze sobą w klinice leki na cukrzyce (tabletki lub insulinę).

Dobór soczewki zależy od trybu życia pacjenta. Podczas rozmowy na infolinii oraz kwalifikacji zostanie to z pacjentem omówione. Zapytamy, czy pacjent preferuje siedzący tryb życia i np. najchętniej rozwiązuje krzyżówki w zaciszu domowym, czy też jest osobą aktywną lubiącą długie spacery i jazdę na rowerze.

Klinika znajduje się 2 km od granicy z Polską. Pacjent czuje się najbardziej komfortowo, jeżeli przyjdzie z zaufaną osobą, która przywiezie go i po ok. 2,5 godzinie odbierze po zbiegu. Do kliniki prowadzi droga szybkiego ruchu S52. Współpracujemy z wieloma firmami przewozowymi w Polsce. Na życzenie organizujemy transport, a z odległych miejsc wyszukujemy najdogodniejsze połączenia PKS i PKP. Rozwiązanie to jest dla pacjenta ekonomiczne, komfortowe, a przy tym bezpieczne i ekologiczne.

Nie trzeba zabierać ze sobą odzieży na zamianę ani pantofli. Opcjonalnie można wziąć tylko koszulkę na zmianę, aby poczuć się świeżo po operacji.

Operacja zaćmy w Tesin Medic Clinic jest zabiegiem wykonywanym w ciągu jednego dnia. Należy zarezerwować sobie na nią około 3 do 5 godzin.

Zabieg usunięcia zaćmy w Tesin Medic Clinic jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, kropelkowym. Oznacza to, że pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu.

Tak. NFZ wymaga wizyty po około 2 tygodniach od operacji usunięcia zaćmy.