Jak długo trwa operacja zaćmy?

Jak długo trwa operacja zaćmy?

Operacja zaćmy w Czechach to zabieg szybki i bezpieczny. Zdarza się, że Pacjenci pytają nas „Jak długo trwa operacja zaćmy?", „Jak szybko po operacji zaćmy można wrócić do domu?" czy „Ile trzeba odpoczywać po operacji zaćmy?". Te pytania i obawy są naturalne. Warto wcześniej wiedzieć, jak wygląda operacja katarakty, gdyż ta wiedza podwyższy nasz komfort i nas uspokoi.


Operacja zaćmy trwa zwykle nie dłużej niż 20 minut. Co ważne podczas jej wykonywania podaje się środki znieczulające miejscowo oraz jeśli trzeba uspokajające, które nie mają negatywnego wpływu na serce czy płuca.


Jak wygląda sam zabieg usunięcia zaćmy?


Operację przeprowadza się przy pomocy mikroskopu operacyjnego i fakoemulsyfikatora. W okolicy rogówki wykonywane są małe nacięcia, a następnie do oka wprowadza się końcówkę fakoemulsyfikatora, która wykorzystując drgania rozkrusza i wysysa fragmenty zmętniałej soczewki. Gdy zaćma jest usunięta, wszczepia się sztuczną soczewkę a rany uszczelnia, najczęściej bez konieczności założenia szwów.


Co po operacji zaćmy?


Po zabiegu należy zachować spokojny tryb życia i przestrzegać zaleceń lekarza. Okres rekonwalescencji po operacji zaćmy jest krótki (trwa około 6 tygodni) i zazwyczaj przebiega bez komplikacji. Szczegółowo piszemy o tym w tym artykule.