Zaćma – jak postępować po operacji?

Zaćma (katarakta) to zmętnienie soczewki oka. Choroba pogarsza ostrość widzenia, upośledza ocenę odległości i sprawia, że kolory wydają się wyblakłe. Obecnie jedynym skutecznym sposobem usuwania zaćmy jest 20-minutowy zabieg chirurgiczny. Mimo, że jest stosunkowo prosta, w okresie rekonwalescencji powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo po operacji zaćmy w Czechach oraz pozwolą na powrót do pełnej sprawności.


Okres rekonwalescencji po operacji zaćmy jest krótki (trwa około 6 tygodni) i zazwyczaj przebiega bez komplikacji. Przez ten czas może wystąpić u nas dziwne uczucie ciała obcego pod powieką. Nie ma powodu do obaw. To normalne i z każdym dniem dyskomfort będzie się zmniejszał. Najważniejsze, o czym musimy pamiętać to, by unikać wysiłku fizycznego. W okresie pooperacyjnym powinniśmy powstrzymać się m.in. od uprawiania sportu, podnoszenia rzeczy cięższych niż 5kg oraz wystrzegać się napinania mięśni brzucha i pochylania.


Z operowanym okiem należy obchodzić się wyjątkowo ostrożnie. Powinniśmy unikać kontaktu oka z wodą, a w razie potrzeby przecierać je sterylnym wacikiem, pamiętając o tym, by robić to delikatnie i nie uciskać oka. Należy też wystrzegać się zaciskania powiek oraz spania na boku po stronie oka operowanego. Podczas kontaktu rąk z okolicami oka operowanego (np. podczas zapuszczania kropli) nie wolno nam zapomnieć o ich wcześniejszym dokładnym umyciu. To szczególnie ważne, gdyż nieodpowiednia higiena może doprowadzić do infekcji lub powikłań.


Zalecanym sposobem pomagającym utrzymać sprawność fizyczną są nieforsujące spacery. Należy jednak mieć na uwadze warunki pogodowe i w przypadku silnego słońca lub wiatru używać okularów przeciwsłonecznych. Jeśli natomiast pogoda sprzyja przeziębieniom, powinniśmy zrezygnować z wyjścia i zostać w domu.


Wszystko, o czym musimy pamiętać to, by przez klika tygodni po operacji oszczędzać się. Czynności, podczas których szczególnie wykorzystujemy nasz wzrok (np. czytanie, oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera), nie są zakazane. Należy jednak pamiętać, by postępować rozsądnie i nie przeforsowywać swojego organizmu. To szczególnie ważna zasada, o której trzeba pamiętać po operacji usunięcia zaćmy, a w razie jakichkolwiek obaw skonsultować się z lekarzem.