Najlepsze naturalne środki na zdrowy wzrok

Najlepsze naturalne środki na zdrowy wzrok

Coraz częściej skarżymy się na ból oczu, niewyraźne widzenie, zaczerwienienie, suchość oczu oraz inne dolegliwości spowodowane nadwyrężaniem oczu podczas długotrwałego czytania, pracy przy komputerze lub długiej jazdy samochodem. Czy możemy pomóc swoim zmęczonym oczom i zapobiec pogorszeniu się widzenia? Jeśli przyczyną nie jest poważna choroba np. postępująca zaćma, którą można wyleczyć tylko operacyjnie, to jak najbardziej. W tym celu możemy stosować zioła oraz dietę bogatą w antyoksydanty i luteinę.

 

Do najczęstszych chorób oczu należą:

• wylew podspojówkowy
• zapalenie spojówek
• zespół suchego oka
• zapalenie rogówki
• zapalenie błony naczyniowej
• jaskra
katarakta inaczej zwana zaćmą
• zwyrodnienie plamki żółtej

 

Zioła na dobry wzrok

Poważnych schorzeń oczu zioła niestety nie wyleczą. W tym wypadku konieczna jest kontrola u okulisty i operacja zaćmy za granicą. Ale w przypadku drobniejszych dolegliwości zioła są wręcz niezastąpione. Rośliny lecznicze i zioła mające dobroczynny wpływ na oczy są bardzo popularne, ogólnie dostępne oraz przystępne cenowo. Na oczy korzystnie działają miedzy innymi substancje uzyskane ze świetlika łąkowego, rumianku szlachetnego, chabra bławatka lub owoców borówki amerykańskiej. Sprawdź, które zioła i rośliny chronią oczy i poprawiają wzrok.

Świetlik lekarski jest przeciwzapalny, bakteriobójczy i ściągający. Wygląda niepozornie, lecz zawiera substancje o wyjątkowej sile działania. Są to glikozydy irydoidowe (m.in. aukubina), kwasy fenolowe i ich depsydy, garbniki, glikozyd flawonoidowy i fenylopropanoidowy, olejek eteryczny, kumaryny i sole mineralne z dużą ilością miedzi i magnezu. Ten zestaw ma silne właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i ściągające, łagodzi podrażnienia i pomaga zmniejszyć obrzęk. Świetlik można kupić w postaci żelu i torebek ekspresowych do przygotowania kompresów.

Rumianek pospolity łagodzi podrażnienia oczu. Ma różne zastosowania, ale najbardziej znany jest z właściwości antyseptycznych, które zawdzięcza wysokiej zawartości olejku eterycznego. Zatem łagodzi i działa przeciwzapalnie. Jest wskazany dla zmęczonych oczu. Poza tym jest stosowany w leczeniu zapalenia spojówek.

Borówka amerykańska poprawia wzrok, zawiera antocyjany, które wpływają na polepszenie widzenia nocą. Powinniśmy ją jeść systematycznie i na surowo, ewentualnie po odmrożeniu. Smażone lub gotowane owoce tracą swoje właściwości odżywczo-lecznicze.

Chaber bławatek zapobiega obrzękom. Te niewielkie, efektowne kwiatki są skarbnicą bardzo cennych glikozydów antocyjanowych głównie cyjaniny i pelargoniny. Badania wykazały, że antocyjany poprawiają mikrokrążenie w obrębie naczyniówki i tęczówki oka i aktywują odtwarzanie rodopsyny, co może wpłynąć na poprawę wzroku. Ponadto uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne oraz działają przeciwobrzękowo.

Pyłek pszczeli to lek na zmęczone oczy prosto z ula. Zaliczany jest do leczniczych cudów natury poprawiających wzrok. Są to uformowane kulki przenoszone na tylnych odnóżach przez pszczoły. Gromadzone w ulach zapasy pyłku są zbierane przez pszczelarzy, a następnie suszone lub zamrażane. W składzie chemicznym pyłku zidentyfikowano 250 składników chemicznych, wśród nich kwasy organiczne, witaminy, olejki eteryczne, tłuszcze, hormony oraz rutynę.


Warto sięgnąć do naturalnych sposobów i szczególnie wiosną poszukać ziół na czystych łąkach. Jednak pamiętajmy, że poważne dolegliwości należy skonsultować z profesjonalistą. Tylko badanie okulistyczne pozwoli nam znaleźć przyczynę spadku komfortu widzenia.