Alzheimer - jak się przed nim ustrzec?

Alzheimer - jak się przed nim ustrzec? Poznaj 7 sposobów, aby zapobiec tej chorobie.

Co to jest Alzheimer?
Jest to choroba, która dotyczy zaburzeń układu nerwowego (neurodegeneracyjna). Mówiąc prościej, powoduje ogólne otępienie i zmniejszoną sprawnością umysłową. Podobnie jak zaćma, Alzheimer najczęściej dotyczy to osób w starszym wieku, powyżej 65 lat. Przyczyny oraz czynniki, jakie mogą wpłynąć na powstawanie tej choroby nie zostały jednoznacznie stwierdzone. Ponieważ Alzheimer w dużej mierze powoduje uszkodzenia w korze mózgowej, chorzy mają największy problem z logicznym myśleniem, pamięcią, orientacją oraz mową. W końcowej fazie może dojść nawet do zaniku mózgu.

Dlatego bardzo pocieszające są doniesienia przedstawione przez naukowców podczas Międzynarodowego Kongresu Żywienia w Grenadzie w Hiszpanii. Zaprezentowane badania potwierdzają, że aktywny styl życia może opóźnić wystąpienie pierwszych objawów i spowolnić przebieg choroby Alzheimera. Najlepszym lekiem jest... ruch.

Amerykański psychiatra doktor Daniel Amen, także uważa, że można w skuteczny sposób opóźnić pojawienie się tej choroby, a nawet doprowadzić do jej reemisji. Twierdzi, że stosując 7 prostych zasad w codziennym życiu, nawet osoby, które odziedziczyły mutacje genetyczną zwiększającą ryzyko zachorowania, mogą jej zapobiec.

Co zatem można zrobić, by opóźnić, a może nawet uniknąć zachorowania na chorobę Alzheimera?

7 sposobów na opóźnienie Alzheimera

1. Dbanie o wagę.

2. Cukier jest największym wrogiem dla naszego mózgu, dlatego należy go ograniczyć do minimum.

3. Codzienne uprawianie sportu.

4. Sen ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania mózgu, dlatego wysypiaj się.

5. Alkohol zabija komórki mózgowe dlatego również ogranicz jego spożywanie do minimum.

6. Zadbaj o dietę różnorodną w składniki mineralne i witaminy, również taką, która będzie zdrowa dla Twoich oczu.

7. Zdrowe tłuszcze są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu.


Co z tego wynika? Jak chronić się przed Alzheimerem? Ruch, higiena snu i prawidłowa dieta to podstawa. Stosowanie się do tych zasad na pewno pozwoli utrzymać umysł w dobrej kondycji na długie lata.
Eksperci z naszej klinik radzą także, by w pierwszej kolejności zadbać o swoje oczy. Gdy widzimy prawidłowo, łatwiej jest skupić się na swoim ciele, uprawiać sport i zdrowo się odżywiać. Pamiętaj, że operacja zaćmy w Czechach jest szybka i skuteczna – niesamowicie poprawia komfort życia. Dowiedz się więcej: +48 690 412 288.