Pierwsze objawy zaćmy – co robić?

Pierwsze objawy zaćmy – co robić?

Zaćma to częsta choroba oczu szczególnie u osób po 50-tym roku życia. Co robić, gdy lekarz postawi diagnozę „zaćma" lub „katarakta"? Przede wszystkim nie panikować, bo zaćma w odróżnieniu do wielu innych chorób jest wyleczalna i można ją usunąć. Znamy na to sposób!
Co to jest zaćma i jakie są jej przyczyny ?

Zaćma zwana inaczej kataraktą jest chorobą która prowadzi do zaburzenia widzenia na skutek mętnienia soczewki. Najczęstszym powodem występowania zaćmy są przyczyny związane ze starzeniem się organizmu. Wraz z wiekiem nasza soczewka staje się żółta lub brunatna, przez to soczewka przepuszcza mniej światła, a co za tym idzie pogarsza się jakość widzenia.

Innymi przyczynami zaćmy (oprócz wieku) mogą być różnego rodzaju urazy oraz stany zapalne oczu, przyjmowanie niektórych leków np. sterydów, choroby tarczycy bądź cukrzyca. W tym wypadku katarakta może wystąpić także u młodych ludzi.
Musimy pamiętać, że zaćma postępuję z każdym dniem, a nieleczona może prowadzić do utraty wzroku. Masz zaćmę, zadzwoń: +48 690 412 288.

Jakie są objawy zaćmy?

We wczesnym stadium objawy choroby nie są bardzo dokuczliwe, jednak nie należy ich bagatelizować i najlepiej udać się do lekarza okulisty. Wraz z upływającym czasem zaćma będzie postępować, a co za tym idzie objawy nasilą się.

Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza?

• pogorszenie zdolności widzenia;
• nieostre widzenie, szczególnie przy jasnym świetle;
• soczewka zacznie tracić zdolność przestawiania się z dali do bliży i na odwrót;
• występowanie zamglonego widzenia o różnym nasileniu;
• nasze oczy szybciej się męczą i sprawia nam to dyskomfort;
• zniekształcenie widzenia przedmiotów.

Zbagatelizowanie objawów zaćmy, może doprowadzić do znacznego pogorszenia wzroku, co utrudni nam normalne, codziennie funkcjonowanie oraz poruszanie się!

Co robić w przypadku pojawienia się objawów zaćmy?

Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy najlepiej od razu udać się na wizytę do lekarza okulisty. Podczas szczegółowego badania lekarz zdecyduje o dalszym etapie leczenia. W początkowej fazie katarakty można korygować ją okularami. Jednak, gdy zaćma będzie się pogłębiać i nastąpi znaczne pogorszenie jakości widzenia, trzeba przygotować się na operację.

Zabieg trwa zazwyczaj 15-20 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jest to zabieg jednodniowy i nie wymagającym pobytu w szpitalu. Rekonwalescencja także nie jest specjalnie uciążliwa, a badanie kontrolne następuje po 2 tygodniach od operacji.

Zaćma – dopłata do soczewki ponadstandardowej

W Těšín Medic Clinic pacjent ma możliwość dopłaty do soczewki ponadstandardowej. Dopłata wynosi nawet 349 zł i jest to cały koszt, który ponosi chory. Na zabieg można umówić się z tygodnia na tydzień, co jest bardzo wygodne. Dodatkowo, operując się w Těšín Medic Clinic, nie trzeba mieć skierowania. Nasi lekarze mogą bez problemu wystawić je w dniu zabiegu. Zabieg jest refundowany w ramach dyrektywy transgranicznej. Wszystkimi procedurami i zwrotem kosztów za zabieg zajmują się nasi eksperci.

Jeżeli masz zdiagnozowaną zaćmę, nie odkładaj operacji na później. Aby uzyskać dodatkowe informacje - zadzwoń: 690 412 288 lub napisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.