Dlaczego warto dopłacić do lepszej soczewki?

Zaćma to w obecnych czasach częste schorzenie występujące zwłaszcza u osób starszych. Spowodowane jest mętnieniem naturalnej soczewki, która znajduje się w oku, pogarszając tym samym ostrość oraz jakość widzenia.

Obecnie nie istnieje żaden lek zapobiegający powstawaniu zaćmy. Jest to jednak choroba uleczalna. Jedynym sposobem przywrócenia dobrej ostrości widzenia jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i w to miejsce wszczepienia sztucznej. Metoda ta nazywa się fakoemulsyfikacją i jest uznawana obecnie za jedną z najbezpieczniejszych i dających najlepsze rezultaty procedur operacyjnych na świecie.

Gdy pacjenci podejmują decyzję o operacji zaćmy, dowiadują się, że lekarz może wszczepić im różne rodzaje soczewek. O co chodzi? Każda z nich ma inne właściwości. Wybór soczewki to istotna decyzja, którą trzeba podjąć przed zabiegiem. Należy pamiętać, że soczewkę można wszczepić tylko raz w życiu, dlatego warto przeanalizować wszystkie możliwości.

Standardowo dla pacjentów w Polsce zabieg usunięcia zaćmy jest refundowany przez NFZ. Decydując się na operację w Polsce, pacjent nie ma możliwości wybrania soczewki innej niż standardowa. Nie ma też opcji dopłaty do soczewki nowszej generacji. Jest na to jednak sposób. Pacjent ma możliwość wyboru soczewki permium jest jedynie decydując się na operację zaćmy za granicą między innymi w Tesin Medic Clinic w Czeskim Cieszynie.

W leczeniu zaćmy stosuje się wiele modeli soczewek, które różnią się przede wszystkim budową optyczną oraz posiadają dodatkowe filtry, które chronią m.in. siatkówkę oka. Na rynku dostępne są modele jednoogniskowe oraz wieloogniskowe. Obydwa modele wykonywane są z wysokiej jakości materiałów i pozwalają przywrócić ostrość widzenia oraz skorygować towarzyszące zaćmie wady wzroku. Poszczególne modele sztucznych soczewek różnią się od siebie zastosowaniem oraz możliwościami, jakie dają:

  • Jednoogniskowe - dają pacjentowi możliwość dobrego widzenia "w jedną stronę". Oznacza to, że pacjent może widzieć dobrze bez okularów na dalekie odległości, ale do czytania, krzyżówek czy komputera potrzebne będą okulary korekcyjne. Oczywiście, można soczewkę skalkulować, tak aby pacjent czytał bez okularów, ale na codzień, do odległości dalekich będzie musiał zakładać okulary. Soczewki, takie można dokorygować okularami, nawet progresywnymi.
  • Wieloogniskowe (dwu i trzyogniskowe) - powinny zapewniać pacjentowi dobre widzenie zarówno do dali jak i do bliży, a soczewki trzyogniskowe również do odległości pośrednich. Warto nadmienić, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się u każdego pacjenta zatem bardzo istotna jest rozmawa z lekarzem kwalifikującym, który informuje pacjenta o wszystkich zaletach, ale przede wszystkim ryzykach zabiegu z takimi soczewkami. Z drugiej strony pacjent podczas takiej wizyty również powinien precyzyjnie określić jakie ma oczekiwania oraz "do czego uzywa oczu (praca np. grafik, architekt, informatyk, kierowca zawodowy etc.).

W przypadku gdy zabieg usunięcia zaćmy wykonany jest w klinice Tesin Medic Clinic, NFZ refunduje w całości koszty związane z kwalifikacją, zabiegiem oraz kontrolą, natomiast pacjent może dopłacić niewielką kwotę (dopłaty zaczynają się od 349 zł). W ten sposób wspólnie z lekarzem wybiera np. soczewkę, która poprawia kontrast widzenia (soczewka asferyczna jednoogniskowa) oraz posiada dodatkowe filtry (UV, filtr światła niebieskiego) lub taką, która koryguje ostrość widzenia w wielu kierunkach (soczewki wieloogniskowe).

Szczegółowy cennik znajdą Państwo na naszej stronie. Zapraszamy także do kontaktu z doradcą: +48 690 412 288.